المنت حرارتی

تفاوت المنت شیشه ای و سرامیکی

تفاوت المنت شیشه ای و سرامیکی

المنت چیست ؟

حرارت یکی از نیاز های اصلی و اساسی هر انسانی می باشد . امروزه عامل های متعدد و مختلفی حرارت و گرمای مورد نیاز انسان ها را تامین می کنند . یکی از این عامل ها ، که بسیار هم پر کاربرد و مورد استفاده می باشد ، المنت ها می باشند . المنت در واقع یک هسته سرامیکی نسوز می باشد ، که دور آن یک سیم نیم هادی پیچیده شده است . این سیم و هسته ، دارای مقاومت بالایی هستند و هنگامی که جریان الکتریکی از آن عبور می کند ، گرما و حرارت تولید می شود . المنت ها در ابزار و وسایل منزل شما به راحتی یافت می شوند . برای مثال در لوازمی مانند چای ساز ها ، بخاری ها ، المنت ماشین های لباس شویی ، ماشین های ظرف شویی ، پلو پز ها و . . . .

انواع المنت ها

المنت ها انواع گوناگون و مختلفی دارند که هر نوع از آن ها ، قدرت گرمایش و کاربرد متفاوتی با دیگر المنت ها دارد . از نوع های مختلف المنت ، می توان به المنت سرامیکی ، المنت میله ای ، المنت شیشه ای ، المنت ضد اسید ، المنت فلنج دار ، المنت تنش زدایی ، المنت سیلیکونی و . . . اشاره کرد . به المنت شیشه ای المنت کوارتز نیز می گویند .

تفاوت المنت شیشه ای و سرامیکی

المنت ها انرژی مورد نیاز خود را از مادون قرمز تامین می کنند . هوا طیف انرژی مادون قرمز را به خود جذب نمی کند ، و به همین دلیل گرما و حرارت به آسانی به جسم مورد نظر منتقل می شود .

در زمان های گذشته ، برای المنت از سرامیک استفاده می کردند . اما سرامیک انرژی مادون قرمز را به مقدار بالایی به خود جذب می کند ، و گرما و حرارت کم تری به جسم مورد نظر منتقل می شود . امروزه با پیشرفت علم و مطالعه ی بیش تر بر روی المنت ها ، دریافته اند که استفاده از شیشه بسیار بهتر از استفاده از سرامیک برای المنت ها می باشد .

شیشه ، طیف انرژی مادون قرمز را به خود جذب نمی کند و این باعث می شود که گرما و حرارت به طور مستقیم ، بیش تر و سریع تر به جسم مورد نظر شما منتقل شود .

 همچنین شیشه مقاوت بیش تر و بالا تری در برابر حرارت زیاد دارد ، و در برابر گرمای شدید ترک نمی خورد و آسیب نمی بیند .

المنت سرامیکی خلاف المنت شیشه ای ، حرارت را به طور یک نواخت پخش می کند . اما سرامیک شیشه ای به دلیل این که طیف انرژی مادون قرمز را به خود جذب نمی کند و به طور مستقیم منتشر می کند ، ممکن است پخش گرما و حرارت آن ، مانند المنت سرامیکی یک نواخت و منظم نباشد .

المنت شیشه ای ، اشعه ی مضر یو وی ( UV )  را که همان اشعه ی فرا بنفش می باشد ، دارا نمی باشد . این امر باعث شده است که المنت شیشه ای را دوست دار محیط زیست و طبیعت بدانند . اما بر خلاف المنت شیشه ای ، المنت سرامیکی از این اشعه جلو گیری نمی کند و اشعه را منتقل می کند . اشعه ی فرا بنفش یا همان یو وی ( UV ) ، برای پوست و چشم انسان بسیار مضر و آسیب رسان می باشد ، و ممکن است برای انسان باعث سرطان شود .

بیشتر بخوانید: تفاوت المنت سرامیکی با المنت تسمه‌ای 

مقایسه المنت شیشه ای و سرامیکی

قابل ذکر است که قدرت ، تحمل و استحکام فیزیکی المنت سرامیکی ، نسبت به المنت شیشه ای بیش تر می باشد . در واقع سرامیک ماده ی مقاوم تری نسبت به شیشه می باشد ؛ اما در برابر حرارت اصولا شیشه مقاوم تر است و سرامیک در اثر سرما و گرمای ناگهانی ممکن است ترک بخورد . همچنین شیشه حرارت و گرما را سریع تر و مستقیم تر منتقل می کند .

المنت شیشه ای بر خلاف المنت سرامیکی ، دارای وزن بسیار سبک و مناسبی می باشد . اما المنت سرامیکی به دلیل سنگین وزن بودن ماده ی سرامیک ، دارای وزن بیش تری نسبت به المنت شیشه ای می باشد . اما این سبک بودن المنت شیشه ای ، به این معنا نیست که شیشه ی المنت شیشه ای دارای مقاومت و استحکام پایین تری می باشد . جنس شیشه ای که در المنت شیشه ای استفاده می شود نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و در مقاومت ، استحکام ، کیفیت و طول عمر المنت شما بسیار اثر گذار می باشد . لازم است که به هنگام خرید المنت شیشه ای ، به جنس شیشه ی آن دقت کنید و شیشه ی با کیفیت را خریداری کنید .

المنت شیشه ای همچنین ، علاوه بر وزن سبک تری که نسبت به المنت سرامیکی دارد ، دارای ابعاد کوچک تر و به اصطلاح جمع و جور تری نیز می باشد . این امر باعث می شود که کاربرد المنت شیشه ای نسبت به المنت سرامیکی نیز بیش تر شود .

تفاوت المنت شیشه ای و سرامیکی ، تنها در جنس و انتقال گرما نیست . این المنت ها در کاربرد نیز با یک دیگر تفاوت دارند .

برای خواندن بیشتر: نحوه ی تشخیص و تعمیر المنت خراب

کاربرد المنت شیشه ای و سرامیکی

کاربرد های المنت شیشه ای عبارت اند از : صنعت های پتروشیمی ، صنعت های چاپ ، گرمایش غذا ، صنعت های الکترونیک ، صنعت های نساجی ، خم کاری لوله پی وی سی ( PVC ) ، صنعت فیلم سازی ، امور تحقیقاتی و آزمایشگاهی ، شیرینگ گرمایی ، گرمایش ابتدایی برای پریفورم پت ، صنعت های گرمایش پلاستیک و . . . .

کاربرد های المنت سرامیکی عبارت اند از : صنعت های دستگاه های تزریق پلاستیک ، صنعت های ذوب مواد اولیه ، سیلندر لوله های صنعتی و مخزن ها ، صنعت های تزریق آلومینیوم ، صنعت های تولید لاستیک و . . . .

به طور کلی به خاطر متعدد بودن تفاوت المنت شیشه ای و سرامیکی و برتر بودن المنت شیشه ای در اکثر موارد ، اکثر مشتریان ترجیح می دهند که از المنت شیشه ای استفاده کنند . اما این امر به منظور بد و یا کم کیفیت بودن المنت سرامیکی نمی باشد .

همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد بررسی المنت ماشین لباسشویی مشاهده کنید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *