المنت حرارتی

نحوه ی تشخیص و تعمیر المنت خراب

المنت خراب

امروزه المنت ها جزو قطعه های اساسی ای هستند که در ساخت و تولید خیلی از لوازم خانگی استفاده می شوند . لوازمی مانند ماشین ظرفشویی ها ، هیتر ها ، اتو های عادی ، اتو های بخار ، بخاری برقی ، آب گرم کن های برقی ، چای ساز ها و . . . .

این المنت ها کاربرد های بسیاری دارند و در امور مختلف و متعددی مورد استفاده قرار می گیرند . این المنت ها ممکن است خراب شوند ، آسیب ببینند ، و یا از کار بیفتند و خراب شوند . هنگامی که دستگاه و وسیله ی شما دارای المنت خراب است به کلی خراب می شود ، المنت آن یکی از بخش هایی است که باید در ابتدا چک کنید . و اما نحوه ی تشخیص و تعمیر المنت خراب چگونه است ؟ چگونه متوجه می شویم که یک المنت مشکل دارد و از کار افتاده است ؟ چگونه می توانیم آن ها را تعمیر و بازیابی کنیم ؟ آیا تعمیر نیاز است یا باید آن ها را تعویض کنیم ؟ در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ بدهیم و نحوه ی تشخیص و تعمیر المنت خراب را برای شما مخاطبین عزیز ، شرح بدهیم .

دلایل سوختن ، خراب شدن و از کار افتادن المنت ها

المنت ها ممکن  است به دلیل های متعدد و مختلفی خراب شوند . دلیل هایی اعم از : خرابی های فیزیکی المنت ، مشکل های الکتریکی المنت ، مشکل های نرم افزاری المنت ، فرسوده شدن المنت ها ، خورده شدن ( خوردگی ) المنت ها و . . . . بر اثر این موارد ممکن است المنت شما دچار خرابی ، از کار افتادگی و سوختگی شوند .

تعویض و یا تعمیر المنت خراب

در این جا سوال پیش می آید که آیا می توان همه ی المنت های خراب شده را تعمیر کرد ؟ جواب واضح است ؛ خیر ! معمولا المنت های فشنگی قابل تعمیر هستند و به ندرت تعویض می شوند . زیرا دارای ساختار ساده هستند و پیچیدگی خاصی ندارند . اما نوع دیگری از المنت می باشد که به آن المنت صفحه ای می گویند . این المنت ها به دلیل ساختار پیچیده ای که دارند ، معمولا پس از خراب شدن و از کار افتادن ، تعویض می شوند و قابل تعمیر نیستند . همچنین اگر خرابی المنت شما جزئی باشد ، مانند قطع شدن سیم پیچ و یا هر چیز جزئی دیگری ، المنت قابل تعمیر است .

به طور کلی مشکلات المنت ها ، به سه دسته تقسیم می شوند . سه دسته ی فیزیکی ، الکتریکی و نرم افزاری . گاهی نیز ممکن است بر اثر خم شدگی زیاد و یا شکسته شدن ، از کار افتاده و خراب شوند . برای تعمیر المنت خراب ، روش هایی ارائه شده است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم .

مراحل تعمیر المنت خراب

پیش از تعمیر المنت و یا هر وسیله ی دیگری ، ابتدا باید ابزار ایمنی به علاوه ی ابزار مورد نیاز تعمیر آن وسیله را تهیه کنید . ابزاری مانند دست کش ، پیچ گوشتی ، عینک ایمنی ، آچار های مخصوص و . . . .

مرحله ی اول از تعمیر المنت خراب : ( باز کردن المنت و جدا کردن آن از دستگاه مورد نظر )

المنت ها انواع مختلفی دارند که ما به طور پیش فرض المنت میله ای را در نظر می گیریم . در مرحله ی اول از تعمیر المنت میله ای خراب ، ابتدا باید آن را از روی دستگاه مورد نظر باز کنید . برای انجام این کار در ابتدا برق دستگاه را قطع کنید . سپس پیچ های اطراف المنت را باز کنید و کابل های ورودی را غیر متصل کنید . حال می توانید المنت را از دستگاه جدا کنید . شایان ذکر است که برخی از المنت ها به جای پیچ ، با استفاده از یک سری خار ها به دستگاه شان متصل شده اند . برای در آوردن آن ها لازم است از ابزار مخصوص استفاده کنید .

مرحله ی دوم از تعمیر المنت خراب : ( از بین بردن رسوبات المنت )

به دلیل آن که المنت ها اصولا در معرض رطوبت قرار دارند و یا در آب و محلول های مخصوص هستند ، دچار رسوب زدگی های شدید می شوند . برای از بین بردن رسوبات المنت روش های متعددی وجود دارد . روش اول ، استفاده از اسید های مخصوص می باشد . رعایت ایمنی را در حین کار فراموش نکنید . روش دوم استفاده از سنباده می باشد . سنباده کاری می تواند رسوبات اطراف المنت را از بین ببرد . روش آخر استفاده از فرچه های سیمی می باشد . حواستان باشد که در حین رسوب زدایی ، به بدنه ی المنت آسیب نزنید .

مرحله ی سوم از تعمیر المنت خراب : ( نصب دوباره ی اتصالات و کابل ها )

پس از این که المنت را پاک سازی کردید ، نوبت بررسی اتصالات و برق آن می باشد . برای این بررسی می توانید از مولتی متر و یا اهم متر استفاده کنید . همچنین بهتر است که میزان مقاومت آن را نیز بررسی کنید . اگر مشکل داشت ، سیم ها را تعویض کنید . اگر مشکل نداشت ، شما از سلامت سیم کشی و قسمت فیزیکی و الکتریکی ، اطمینان حاصل کرده اید و می توانید با خیال راحت سیم کشی ها را مجدد متصل کنید و المنت را دوباره به دستگاه نصب کنید . پس از آن که المنت را نصب کردید ، دستگاه را روشن کنید و از کار کرد المنت دستگاه و سالم بودن آن ، مطمئن شوید .

اگر مشکل المنت مورد نظر شما با روش ها و مراحل بالا برطرف نشد ، لازم است که المنت را تعویض کنید .

همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد المنت کویل هیتر چیست؟ مشاهده کنید کنید.

نکات قابل توجه در تعمیر المنت خراب :

برای این که المنت حرارتی را تعمیر کنید ، باید ابتدا برق اصلی متعلق به خود دستگاه را قطع کنید . اگر این کار را نکنید می تواند مشکلات و خطرات بسیار شدیدی به وجود بیاورد . همچنین نحوه ی نصب قطعات ، سیم ها و . . . باید درست باشد تا عملکرد دستگاه و المنت به درستی باشد . اگر در این زمینه تجربه و اطلاعات کافی ندارید ، بهتر است به متخصص و کاردان در این زمینه مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *