ترموکوپل نوع j

خرید ترموکوپل نوع j

ترموکوپل نوع J یک سنسور حرارتی با کاربرد گسترده است که دارای مشخصات معینی می باشد. این ترموکوپل دارای دامنه دمایی نسبتاً محدودی بوده و در دماهای بالاتر، طول عمر آن کاهش می‌یابد. این سنسور از دو پایه تشکیل شده است؛ یک پایه از جنس سیم آهنی به عنوان قسمت مثبت و پایه دیگر از جنس کنستانتان (آلیاژی از مس و نیکل) به عنوان قسمت منفی. مطابق با نقطه ذوب آهن که 770 درجه سانتیگراد است و یکی از پایه‌های ترموکوپل از سیم آهنی است، رنج دمایی این سنسور در محدوده 40- تا 750+ درجه سانتیگراد قرار دارد. اما این سنسور دما باید در محیط‌های اکسیدکننده در دماهای بالا به کار گرفته نشود؛ زیرا آهن تحت تأثیر تغییرات مولکولی قرار می‌گیرد و با گذر زمان ولتاژ استاندارد خود را از دست می‌دهد.

ترموکوپل نوع j
خرید ترموکوپل j

نکته مهم این است که با سرد شدن آهن، وضعیت بهبودی نمی‌یابد! در استانداردهای بین‌المللی، اعتبار و قابلیت اطمینان ترموکوپل J، مانند ترموکوپل نوع K، ذکر شده است. برای عملکرد صحیح ترموکوپل تایپ J، به دو نکته زیر که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم، توجه فراوانی داشته باشید. مناسب است که این سنسور دما را در دماهای کاهش یافته مورد استفاده قرار دهید. همچنین، استفاده از آن در دماهای پایین نیز توصیه نمی‌شود.

عوامل موثر بر قیمت ترموکوپل نوع J

قیمت ترموکوپل J به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شکل ظاهری

 شکل ظاهری یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت تمام شده این دستگاه سنجش حرارت است. ترموکوپل‌های نوع J در اشکال مختلفی مانند سیمی، روکش‌دار، زره‌ای و … تولید می‌شوند که هر کدام قیمت خاص خود را دارند.

 • آلیاژ سیم داخلی

 آلیاژ سیم داخلی ترموکوپل J از جنس آهن و کنستانتان (مس-نیکل) است. قیمت این آلیاژها می‌تواند بر قیمت نهایی ترموکوپل تاثیر بگذارد.

 • محدوده دمایی

 ترموکوپل‌های نوع J در محدوده دمایی 40- تا 750+ درجه سانتیگراد کاربرد دارند. قیمت ترموکوپل‌هایی که برای دماهای بالاتر مناسب هستند، به طور کلی بیشتر است.

 • طول عمر

 طول عمر ترموکوپل نوع J در دماهای پایین (50+ تا +500 درجه سانتیگراد) بیشتر است. به همین دلیل، قیمت ترموکوپل‌هایی که برای این محدوده دمایی مناسب هستند، به طور کلی کمتر است.

 • نوع غلاف محافظ

 جنس غلاف محافظ ترموکوپل J می‌تواند از فلزات مختلفی مانند استیل ضد زنگ، Inconel و … باشد. قیمت غلاف‌های محافظ مختلف با یکدیگر متفاوت است.

 • برند و کیفیت

 برند و کیفیت ساخت ترموکوپل نیز می‌تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد. ترموکوپل‌های برندهای معتبر و شناخته شده به طور کلی قیمت بالاتری دارند.

نکاتی در مورد خرید ترموکوپل نوع J

قبل از خرید ترموکوپل J، باید به موارد زیر توجه کنید:

محدوده دمایی مورد نیاز؛ ترموکوپلی را انتخاب کنید که برای محدوده دمایی مورد نیاز شما مناسب باشد.

طول عمر؛ اگر قصد دارید از ترموکوپل در دماهای بالا استفاده کنید، باید ترموکوپلی با طول عمر بالا انتخاب کنید.

نوع غلاف محافظ؛ غلاف محافظ ترموکوپل باید با محیطی که در آن استفاده می‌شود، سازگار باشد.

برند و کیفیت؛ ترجیحاً ترموکوپلی از یک برند معتبر و شناخته شده خریداری کنید.

قیمت ترموکوپل نوع J به عوامل متعددی بستگی دارد. با توجه به تنوع این عوامل، نمی‌توان قیمت دقیقی برای این نوع ترموکوپل ارائه کرد. برای اطلاع از قیمت دقیق ترموکوپل J، باید با یک شرکت معتبر و شناخته شده در زمینه فروش تجهیزات صنعتی تماس بگیرید.

چه جنس متریالی برای ترموکوپل تایپ J انتخاب می‌شود و محدوده دمایی آن چقدر است؟

ترموکوپل J به دلیل هزینه کم، محدوده دمایی از -200 تا 1200 درجه سانتیگراد دارد. با این حال، محدوده دمای معمولاً استفاده شده در این ترموکوپل از 0 تا 750 درجه سانتیگراد می‌باشد. دقت و ضریب حساسیت ترموکوپل J تقریباً همانند ترموکوپل نوع K است، به ترتیب 75٪ و 0.4٪. ترموکوپل‌های نوع J برای محیط‌های مرطوب مناسب نمی‌باشند، زیرا در برابر محیط‌های اکسیدی مقاومت کمتری دارند. تشخیص نوع این سنسور‌های دما بسیار آسان است زیرا کابل‌های آنها دارای کدگذاری رنگ مشخصی هستند.

استفاده از استاندارد رنگ برای ترموکوپل نوع J به این صورت است که سیم مثبت با رنگ سفید و سیم منفی با رنگ قرمز مشخص می‌شود. پایه مثبت این سنسورهای دما از آهن ساخته شده است و این سری از پراب‌های دما از نیروی ترموالکتروموتور بهره می‌برند. از نظر هزینه، ترموکوپل J ارزان‌تر از ترموکوپل نوع E است و در صنایع مختلف به میزان قابل توجهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترموکوپل J برای استفاده در محیط‌های خلاء، محیط‌های بی‌اثر، و محیط‌های اکسیدی مناسب است. با توجه به سرعت اکسید شدن آهن در دماهای بالای 538 درجه سانتیگراد (یا 1000 درجه فارنهایت)، توصیه می‌شود که تنها سیم‌های سنگین برای کاربردهای با دماهای بالا مورد استفاده قرار گیرند. نکته مهم دیگر این است که سنسور باید از تماس با محیط‌های حاوی گوگرد در دماهای بالای 538 درجه سانتیگراد (1000 درجه فارنهایت) خودداری کند.

مشخصات برجسته ترموکوپل نوع J

 • این ترموکوپل به دلیل هزینه بسیار مناسب خود، یک انتخاب عالی است.
 • قابلیت استفاده در محیط‌های خلاء را فراهم می‌کند.
 • برای دماهای پایین‌تر از 0 درجه سانتیگراد، استفاده از این پروب‌های دما مناسب نمی‌باشد.
 • محدوده دمایی این ترموکوپل برای محیط‌های صنعتی و نیمه صنعتی از 210- الی 1200+ درجه سانتیگراد است.
 • این ترموکوپل، با دقت و اطمینان بالا که تقریباً مشابه مدل K است، اما محدوده دمایی و طول عمر کمتری نسبت به تیپ K دارد.
 • خطی بودن، نیروی محرکه حرارتی بزرگ، حساسیت بالا، پایداری عالی، و قیمت مناسب از دیگر ویژگی‌های این ترموکوپل هستند.
 • ترموکوپل J، با وجود محدودیت‌های خود، همچنان دومین ترموکوپل پرمصرف بعد از ترموکوپل نوع K در صنایع مختلف محسوب می‌شود.

کلام پایانی

به طور کلام پایانی، ترموکوپل نوع J با ویژگی‌هایی همچون هزینه مناسب، امکان استفاده در محیط‌های خلاء، و محدوده دمایی گسترده، یک انتخاب معتبر در صنایع مختلف می‌باشد. با این وجود، نیروی محرکه حرارتی بزرگ، حساسیت بالا و پایداری عالی، این ترموکوپل را به یک ابزار کارآمد و موثر در اندازه‌گیری و کنترل دما تبدیل کرده است.

با اینکه ترموکوپل J در مقایسه با برخی انواع دیگر دماسنج‌ها ممکن است محدودیت‌های خود را داشته باشد، اما با توجه به ارزش ویژه‌ای که ارائه می‌دهد، همچنان در صنایع گوناگون به عنوان یک گزینه مطمئن و کارآمد شناخته می‌شود. از دقت و اطمینان بالای آن در اندازه‌گیری دما، بهره‌وری در هزینه، و قابلیت تطبیق با محیط‌های خاص اشاره کرده و نقش مهمی در پیشرفت و بهبود فرآیندها و تکنولوژی‌ها دارد. این ترموکوپل، با ارتقاء کیفیت اندازه‌گیری دما و بهینه‌سازی عملکرد، به عنوان یک ابزار حیاتی برای کنترل و نظارت بر پروسه‌ها در صنایع مختلف تجلیل می‌شود.